VODA • KÚRENIE • CHLADENIE • PLYN

TEPELNÁ POHODA V KAŽDOM OBDOBÍ ÚSPORNE

pyd

Vývoj systému PYD® Thermosysteme začal v roku 1969 v Nemecku, v inžinierskej kancelárii Ilsanker. Výsledkom snaženia odborníkov sa stali špeciálne pyramídové plechy, ktoré boli prvýkrát patentované už v roku 1972. Pomocou nich dokážeme vykurovať s vysokou úsporou a rýchlou návratnosťou alebo chladiť bez nepríjemného pocitu studených podláh. Na Slovensku pracujeme s touto technológiou od roku 2011. Spolu s Vami sme vyrástli a výhody tohto unikátneho nemeckého patentu využívajú už mnohé domácnosti, firmy aj nemocnice. Naši klienti, väčší aj menší, sa presvedčili o výraznej úspore a svoj slovník doplnili o výraz „tepelná pohoda“.

Čo je PYD


PYD® Thermosysteme je unikátny spôsob zohrievania alebo chladenia priestoru pomocou špeciálne navrhnutých pyramídových dielcov. Prináša úsporu prevádzkových nákladov, tepelnú pohodu a chladí bez nepríjemného pocitu studených stien alebo podláh. Princíp lepšieho odovzdávania tepla vďaka zväčšeniu odovzdávacej plochy tepla je dávno známy a poznáme ho napr. z vykurovacích telies, podlahových konvektorov, chladičov v aute a z mnohých iných aplikácií. My sme dokázali tento princíp uplatniť práve pri veľkoplošnom vykurovaní a chladení bez toho, aby sme predlžovali dĺžky potrubných rozvodov a zväčšovali objem vody v systéme. PYD® Thermosysteme alebo tepelná pohoda s úsporou je skutočne výnimočný spôsob vykurovania a chladenia s kvalitou potvrdenou najvyššími možnými certifikátmi kvality. Nemecké patentované riešenie zabezpečí úsporu pri vysokom štandarde, ktorého výsledkom je tepelná pohoda vo všetkých ročných obdobiach. Špeciálne navrhnutý tvar a vlastnosti hliníkového pyramídového termoplechu umožňujú rýchle a rovnomerné odovzdávanie tepla z potrubia do podlahy, čím systém dosahuje až o 50% vyšší výkon na meter štvorcový v porovnaní s klasickým podlahovým vykurovaním v rozstupe rúr 150 mm.

V súčasnosti sa zvyšuje dostupnosť netradičných a obnoviteľných zdrojov energie. Rastie aj kvalita tepelnotechnických vlastností stavieb, ktoré znevýhodňujú inštalácie klasických veľkoplošných vykurovaní, najmä kvôli ich pomalšej regulácií a vyšším prevádzkovým teplotám. Preto sú naše systémy vykurovania založené na väčšej odovzdávacej ploche s menším objemom vody a nižšími teplotami vykurovacej vody odpoveďou pre vyššie uvedené trendy.

Vykurovanie


Podlahové vykurovanie, stenové a stropné vykurovanie sa realizuje pomocou špeciálne tvarovaných pyramíd. Pyramídový termoplech PYD® Thermosysteme je vynález, ktorý spojil vybrané vlastnosti pyramídového tvaru s tepelno-technickými vlastnosťami hliníka. Tvar pyramídy zväčšuje plochu plieška asi o 30% a má vynikajúce vlastnosti zvyšujúce pevnostné charakteristiky konštrukcie. Samotný pyramídový termoplech zväčšuje odovzdávaciu plochu tepla asi o 280% voči povrchu plastovej rúrky, ktorá je používaná pri klasickom podlahovom vykurovaní. Hliník je zas výborný vodič tepla, ktorý zabezpečí takmer ideálnu distribúciu tepla do podlahy, na rozdiel od bežných plastových rúr pri klasickom podlahovom vykurovaní.

Chladenie


Nakoľko je systém ideálne koncipovaný aj pre veľkoplošné chladenie, je veľmi vhodným riešením tepelnej pohody nielen obytných stavieb. Chladenie sa realizuje nielen pomocou stropného a stenového chladenia, ale vďaka tepelnej pohode pri 23˚C je možné na ochladenie priestoru veľmi výhodne využiť aj samotné podlahové vykurovanie. Takýto systém zníženia teploty interiéru v letnom období predstavuje užívateľsky komfortnejší a úspornejší spôsob chladenia. Pričom sa nemusíte báť studených podláh, po ktorých sa dá chodiť len v papučiach. Na rozdiel od klasickej klimatizácie sú pri veľkoplošnom chladení hlavnými výhodami najmä vyššia teplota vody pri chladení a fakt, že nedýchate vysušený vzduch. Vyššia teplota chladenia podporuje lepšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Nevýhodou je ale pomalší nábeh a celková dynamika chladenia, čo však napr. v obytných stavbách vôbec nie je prekážkou. Priestor sa ochladzuje postupne, nefúka na vás ľadový, ani zapáchajúci vzduch a vy sa cítite príjemne.

strop
strop
podlaha

Úspora


Systém konštrukčne umožňuje výrazné zníženie dĺžky okruhov vykurovania a zmenšenie objemu vody v systéme. Vďaka tomu vieme väčšinu obytných stavieb s vykurovanou plochou blížiacou sa až k 250 m2 vykurovanej plochy, prevádzkovať len s pomocou obehového čerpadla zabudovaného v kotloch, popr. tepelných čerpadlách. Tým dosahujeme úsporu investičných nákladov, napr. vynechaním anuloidu, kombinovaného rozdeľovača s rýchlomontážnymi čerpadlovými skupinami a inštaláciu jednoduchšej regulácie. To umožní prevádzkovanie zdroja tepla priamo na nízku teplotu vody, ktorá je distribuovaná do systému vykurovania, ale aj inštaláciu zdroja tepla do menších priestorov, čo vzhľadom na vysoké investičné náklady stavieb na jeden meter štvorcový znamená ďalšie šetrenie. Táto možnosť je samozrejme vždy preverená posúdením projektanta.

V priemere môžeme pre väčšinu obytných stavieb povedať, že potrebujeme cca. polovičné dĺžky okruhov oproti klasickému riešeniu. To umožňuje nielen znížiť objem vody v systéme, ale aj výrazne znížiť tlakové straty okruhov vykurovania, resp. možnosť vytvárať väčšie plochy okruhov.

Plocha hliníkového termoplechu je o cca. 280% väčšia než plocha potrubia pri klasickom podlahovom vykurovaní. To umožňuje dosiahnuť požadovanú tepelnú pohodu pri nižšej teplote vykurovacej vody. Práve tento fakt má spolu s takmer polovičným objemom vody v systéme významný vplyv na zníženie spotreby. Nižšie povrchové teploty podlahy majú tiež priaznivý účinok na zdravie ľudí a prispievajú k nižšiemu víreniu prachu v priestore.

Prelistujte si náš prospekt


titulka